Rengeteg remek roguelike van, amiről (már látom) az életben nem készül teljes értékű ismertető a blogra. Kihagyni viszont súlyos gáz lenne; ha már annyi boldog órát (napot, hetet stb.) szúrtam el velük az életemből, miért ne tennétek ti is.
Ismertető helyett tehát három röpke ajánló.
Steamband
Az Angband steampunk- és kalandregény stílusú variánsa. Iszonyú hangulatos, Nemo kapitánytól Wells morlockjain át Sherlock Holmesig tényleg mindenki előkerül, ráadásul a fölgyoló üreges magjából indulunk, onnan kell felverekedni magunkat a felszínre, ahol maga a sárga veszedelem, Fu Manchu vár.
A felszerelés is korabeli (illetve az akkori merész elvárásokat hozza). Vannak lőfegyverek (a sörétes puskának az alsóbb szinteken nincs ellenfele), a varázspálcák helyett sugárpisztolyt, potion helyett tonikokat és tinktúrákat találunk, a scrollok meg hangzatos nevű herkentyűk és ketyerék. A technológiára külön mágiatípus is épül, fóliánsok helyett mindenféle multifunkcionális szerkezettel (szerszámöv, velocipéd, komplex kéziágyú stb.). A techben és a vallásos misztikában nagyjából meg lehet bízni, a varázslói mágiából ezzel szemben (lovecrafti és egyéb hatásokra) veszélyes, durván önpusztító mesterség lett.
Egészen elképesztő fajokkal lehet indulni, csak emberből van vagy fél tucat, az orosztól a francián át a bantunéger és az inuit karakterekig, aztán rakshasa, mindenféle tündérek és élőholtak, meg kétféle gépember. Eleinte érdemes is ez utóbbiakkal menni, mert a Steamband a HP mellett ismeri a WP-t (wound pointot) is, ami nem regenerálódik csak úgy, viszont ha nyílt sebekkel mászkálunk, az ronda szövődményhez, a tulajdonságok romlásához vezet - kivéve az automatákat.
A Steamband legerősebb oldala egyértelműen a gyönyörűen felépített skillrendszer. Minden kaszt máshoz fog hozzáférni, lehet kísérletezni a különböző fejlődési fákkal (állítólag a harcművésznek fejlesztett automaton rogue nem egy elveszett figura).
Értékelés: Best of
Platformok: Windows, RISC OS (és forráskód)
Hivatalos honlap és letöltés itt.
GearHead univerzum
A GearHead (és a most már végigjátszható GearHead 2) remek, epikus léptékben mozgó posztapokaliptikus roguelike. A világot első közelítésben a Fallout-franchise-hoz lehetne hasonlítani - az összeomlás ugyan nem a boldog (és paranoid) ötvenes években érkezett el, az emberi társadalom és morál itt is visszafejlődött, a (hadi)technika bezzeg nem, és a különféle mutánsokat sem kell nagyítóval keresgélni. A történelem, pontosabban az összeszűkült világ történetének eposzi, sorsfordító eseményekre felfűzött láncolata is eléggé hasonlít.
Rengeteg egzotikum került a játékba, most csak a három legszembetűnőbbet hozom fel. A GearHead játémenetében két lépték váltakozik: a jól bevált karakterrel mászkálós perspektíva mellé (legalábbis) egyenrangúként bekerültek a mechák (irdatlan harci robotok), külön kezelő- és taktikai felülettel. Iszonyú aprólékosan lehet bizgerálni, tuningolni, felszerelgetni őket, sőt egész falka ilyen jószágot is tarthatunk.
A másik, hogy az útvesztőkben kóválygás a háttérbe szorul, cserébe aprólékosan kidolgozott külvilágot kapunk, többféle utazási lehetőséggel, városokkal, komoly geopolitikával, és persze tonnányi NPC-vel.
Végül, de nem utolsó sorban a GearHead történetorientált, a fő cselekmény mellett ráadásul véletlenszerű küldetésgenerátorral is büszkélkedhet. Ha jól gyanítom, háromféle szálat mozgat egyszerre: a Nagy Történet mellett megjelenik a generált karakterhez passzintott személyes történet (ha az jött ki előéletnek, akkor lehet például kutatni az ismeretlen szülők után), ráadásnak meg ott vannak a lépten-nyomon felbukkanó random questek.
Mit lehet még mondani? "You can't buy this kind of adventure."
Értékelés: Best of
Platformok: DOS, Windows, Linux, FreeBSD, Mac OS meg minden kutyafüle.
Hivatalos honlap, letöltéssel és saját wikivel.
Triangle Wizard
A nagyszabású, időzabáló játékok után egy kis látványos pörgés. A Triangle Wizard színes-szagos, grafikus effektektől csöpögő, valósidejű roguelike - amint látszik, a különcebb fajtából.
Az alapvetések a szokásosak: dungeon, a mélyén az igazság, addig meg rengeteg szörny és csapda vár. Szokatlan módon kizárólag varázslót lehet játszani, de abból legalább több tucatnyi a választék. A varázslatokat a billentyűzetről lehet aktiválni, ezekből meg annyi van, hogy ha mindet összedjük, egy-egy mezei billentyűre legalább három-négy jut.
Ha egy mondatban kellene összefoglalnom, a Triangle Wizard egyértelműen a roguelike-világ top first person shooterja. És nem is gondolom, hogy ennél többet kell írnom, az alábbi videóból minden kiderül:
Értékelés: Two thumbs up!
Platformok: Windows
Letölthető a hivatalos honlapról. Készül a wiki is.